Przebudzeni z zimowego snu
czyli co u III-ligowców słychać?
Jedni wystartowali z przygotowaniami do rundy rewanżowej z kopyta, inni pomału, po cichu, na nawet „bezszelestnie”.
Na podstawie informacji z klubowych stron internetowych, ogólnopolskich i lokalnych serwisów sportowych, subiektywny obraz przygotowań do rundy rewanżowej rysuje się, mniej więcej, tak.
GKS 1964 Jastrzębie – w obozie lidera „bez ściemy” i owijania w bawełnę, otwarcie mówią – idziemy na awans! To hasło pobrzmiewa z wywiadów udzielanych przez graczy GKS- oraz trenera Jarosław Skrobacza. Klubowi działacze zasadnie skupili się na przedłużeniu umów z wiodącymi zawodnikami, poszukiwaniu istotnych uzupełnień dla szczupłej kadry (vide testowany Sebastian Kubik z Piasta Gliwice) oraz uzyskaniu poważnych deklaracji o podłożu finansowym ze strony jastrzębskiego samorządu.
Ruch Zdzieszowice - za wiceliderem już pierwsza gra kontrolna, w której zdzieszowiczanie zremisowali 1:1 z pierwszoligowym MKS-em Kluczbork. - W tej chwili nie planuję żadnych ruchów kadrowych. Naszym priorytetem było zatrzymanie w Zdzieszowicach kluczowych piłkarzy i to się udało. Gdyby jednak w trakcie okienka transferowego pojawiła się super okazja, to oczywiście z niej skorzystamy – zapowiedział na łamach sportu Adam Nocoń, szkoleniowiec Ruchu.
Stal Brzeg – jeszcze przed końcem rundy jesiennej rozstanie z klubem zapowiedział trener rewelacyjnego beniaminka – Sebastian Sobczak. Dokładnie w imieniny Mikołaja zarząd brzeskiego klubu powierzył szkoleniowe obowiązki nad zespołem Krystianowi Pikausowi. Niespełna 38-letni trener prowadził dotąd zespoły z Dolnego Śląska – Moto-Jelcz Oława (juniorzy), Foto-Higiena Gać (awans do III ligi) oraz Czarnych Jelcz-Laskowice.
BKS Stal Bielsko-Biała – w rundzie jesiennej barw BKS-u nie będą już reprezentować Damian Furczyk i Krystian Dudała. - W okresie przygotowawczym będziemy sprawdzać młodych piłkarzy, którzy spełniają wymóg młodzieżowca. Na pewno któryś z nich trafi do naszego klubu – zapowiada na klubowej stronie trener Rafał Górak. Bez względu na efekty poszukiwań najpoważniejszym wzmocnieniem powinien być powrót po długotrwałej kontuzji Juraja Dančika. Za bielszczanami pierwszy, wygrany test-mecz – 4:1 z RKS Grodziec.
Skra Częstochowa – przy Loretańskiej nie obejdzie się bez kadrowych roszad. Klub spod Jasnej Góry opuścili – Bartosz Włodarczyk, Sebastian Kopeć, niepewna jest przyszłość w Skrze Huberta Tylca i Karola Tomczyka. Czyżby trenera Jakuba Dziółkę czekała kolejna przebudowa składu? Sparingowy serial częstochowianie zainaugurowali przegraną 0:4 konfrontacją z Odrą Opole.
Pniówek Pawłowice – 9 stycznia br. katowickisport.pl pisał: - trzecioligowiec z Pawłowic z Urzędu Gminy na szkolenie seniorów otrzyma w tym roku 47 tysięcy złotych. Bardzo skromna będzie również „jałmużna” z Jastrzębskiej Spółki Węglowej, która wesprze klub sumą 150 tysięcy złotych. To stanowczo za mało, by Pniówek ‘74 mógł domknąć budżet na 2017 rok. W tej materii rzec można – nihil novi. Tymczasem w kadrze trenera Jana Wosia nie ma stagnacji. Z klubu odeszli – Tomasz Kukla (Przyszłość Rogów) i Marcin Sobczak (Iskra Pszczyna?), a trafili doń dwaj 20-latkowie z Naprzodu Zawada – Arkadiusz Styczeń i Mateusz Kiljan.
Piast Żmigród – najwyżej notowany przedstawiciel Dolnego Śląska musi się liczyć z ubytkiem Grzegorza Mazurka, testowanego od kilku tygodni przez Górnika Zabrze. - Cały zimowy okres przygotowawczy do rundy wiosennej będzie się składał z 40 jednostek treningowych. Dodatkowo w tym czasie rozegramy również dziesięć meczów kontrolnych - zapowiada na klubowej stronie (w nowej szacie graficznej) trener Grzegorz Podstawek. Czytelnicy portalu dolfutbol.pl najlepszym III-ligowcem jesieni na Dolnym Śląsku wybrali snajpera Piasta – Damiana Celucha.
Ślęza Wrocław – nie bezzasadnie pod koniec trzecioligowej jesieni sporo mówiło się (pisało) o zainteresowaniu kilku wrocławianami ze strony możnych krajowego futbolu. Jakub Bohdanowicz i Mateusz Kluzek przebywali na testach w legnickiej Miedzi. Kornel Traczyk miał wpaść w oko skautom legnickiego I-ligowca, a nawet Legii Warszawa. Marcin Wdowiak zaproszony został do udziału w treningach z piłkarzami Górnika Zabrze. Przed startem rundy wiosennej Ślęza ma w planie 13 gier kontrolnych oraz zgrupowanie w Świdnicy.
KGHM Zanam Polkowice – bez Piotra Azikiewicza (Kotwica Kołobrzeg) oraz Piotra Kasińskiego i Rafała Rybarczyka, za to z 32-letnim obrońcą - Krzysztofem Ziemniakiem (Chrobry Głogów) w składzie, przystąpią do rewanżów polkowiczanie. Najistotniejsza zmiana miała jednak miejsce na ławce trenerskiej. Adam Buczek związał się umową z I-ligową Wisłą Puławy. Efektem kilkutygodniowych poszukiwań jest zatrudnienie 42-letnego Enkeleida Dobi. Albańczyk z polskim paszportem w zawodniczej karierze występował m.in. w klubach z Chorwacji, Słowenii i Francji, w Polsce przywdziewał strój Zagłębia Lubin i Górnika Zabrze. W ostatnich latach E. Dobi zajmował się szkoleniem grup młodzieżowych w akademii lubińskiego Zagłębia.
Górnik II Zabrze – na razie wiadomo tylko tyle, że w sparingowym harmonogramie zabrzan jest pięć test-meczów. W minioną sobotę odbył się wprawdzie sparing z bytomską Polonią, ale skład zabrzan oparty był w głównej mierze na klubowych juniorach oraz zawodnikach testowanych pod kątem ewentualnej przydatności do pierwszoligowej kadry.
Miedź II Legnica – utalentowany skrzydłowy „Miedzianki” – Lucjan Zieliński, znalazł się pod lupą pierwszoligowego MKS-u Kluczbork. Mający za sobą dziewięć spotkań w pełnym wymiarze czasowym w rezerwach Miedzi Adrian Cierpka łączony jest z Wisłą Puławy. Jeszcze bieżącym miesiącu podopieczni Piotr Jacka zagrają dwa mecze sparingowe – z czwartoligowym AKS Strzegom oraz z Piastem Żmigród.
Falubaz Zielona Góra – w zimowych planach zielonogórzan jest dziesięć spotkań kontrolnych. W pierwszym zespół trenera Jarosława Misia bezbramkowo zremisował z juniorami Energie Cottbus. Jeszcze pod koniec stycznia piłkarze Falubazu zaliczą kilkudniowe zgrupowanie w Słubicach. O personaliach – cisza.
Śląsk II Wrocław – nieustający kurs na młodzież, kilku utalentowanych juniorów zasili zimą kadrę ekstraklasowych rezerw. Po udanym i zwycięskim udziale „dwójki” Śląska w halowym Memoriale Włodzimierza Mazura w Sosnowcu, przed wrocławianami najbliższych dniach m.in. sparingi z Polonią Trzebnica i Stalą Brzeg oraz obóz w Zgorzelcu.
Górnik Wałbrzych – jeszcze rok temu ekipa spod Chełmca szykowała się do szturmu na II ligę, teraz o wałbrzyszanach znacznie ciszej. Serwisowi skibasport.pl trener Górnika – Piotr Bubnowicz tak anonsował zimowe przygotowania podopiecznych: - mamy piłkarzy, jest klub, zapewniono nas, że będą środki na organizację meczów i wyjazdów. Rozpoczynamy przygotowania, ma być skromnie, ale solidnie.
Unia Turza Śląska – u beniaminka „wietrzenie szatni”, albo jak to określił katowickisport.pl „transfuzja krwi”. Trener Piotr Hauder zapowiada spore zmiany w składzie, w którym ma pojawić się nawet ośmiu nowych graczy, o których szkoleniowiec mówi tak: - część tych zawodników jest „rozpoznawalnych”, chociaż niekoniecznie pochodzą z naszego regionu. Są też zawodnicy „anonimowi”, na dorobku, którzy dopiero pracują na swoją przyszłość i na „nazwisko”. Z ujawnionych personaliów wynika, iż wśród wzmocnień Unii znajdują się 22-letni Michał Szczurek z Concordii Knurów oraz 20-letni Marcin Zarychta z gliwickiego Piasta. Turzę Śląską opuszczają z kolei – Błażej Radler, Jan Sitko i Łukasz Jagła. Na tym zapewne ruchu w obie strony nie koniec.
Lechia Dzierżoniów – pierwszym sparingpartnerem dzierżoniowian będzie ekipa z Centralnej Ligi Juniorów Piasta Gliwice. Z zimowych ciekawostek odnotować warto podpisanie przez włodarzy Lechii umowy z firmą Instat Football, obejmującej monitoring piłkarzy w ujęciu statystycznym. Od pewnego czasu w identycznego oprogramowania korzystają również „rekordziści”. Do kadry III-ligowca dołączył 18-letni Jakub Mazur z legnickiej Miedzi.
Olimpia Kowary – na podstawie doniesień medialnych (a raczej ich braku) krótko, jak u Mickiewicza - ciemno wszędzie, głucho wszędzie….
Sporządził: TP/foto: Paweł Mruczek